[ zdrávje ] je po definiciji stanje popolnega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja, in ne le odsotnost bolezni ali napake...Torej, če poznamo definicijo - kako to popolno blagostanje dejansko občutimo?
Biti popolnoma zdrav, pomeni da smo:
- osredotočeni
- polni energije
- v svoji moči
Vsak dan začenjamo z zaupanjem, občutkom varnosti in optimizmom. Se zbujamo zgodaj in smo budni čez cel dan.
Drži to tudi za vas? Ali mogoče bolj drži slednje;
"Zjutraj se zbujam malo počasneje, a me kava dvigne pokonci. Spanec je malo nemiren in večkrat bi prijal kratek popoldanski dremež. Živahnost in vitkost nista več ravno enaki, kot pred leti. Malo
slabši spomin in
prebavne težave so verjetno tudi posledica let. Kot kaže imam vedno več in več dela, kar pač terja
več energije in pozornosti."
Ne bere se ravno vitalno. Hvala bogu, to niso posledice let, temveč posledice načina življenja – te za razliko od let lahko spremenimo!
Lestvica zdravja
Don Chisholm v svoji knjigi "Have you got the guts to be really healthy?” (o.p. Imate pogum/(besedna igra - črevesje) biti resnično zdravi?), navaja 12 stopničk zdravja iz katerih lahko hitro razberemo kje se nahajamo:
1. Vitalnost
Potrebujem 4 ure spanja in lahko delam 18 ur. Konec dneva sem utrujen, a ne izčrpan. Psihično in mentalno vitalen.
2. Resnično zdravje
Ljubim življenje in vse kar ponuja; sem poln zanosa po 6ih urah spanja. Z lahkoto delam, cel dan imam odlično koncentracijo in spomin. Počutim se dobro.
3. Zdravje
Prehranjujem se zdravo, sem fit in se večino časa počutim dobro. Po 8ih urah spanja se zbudim poln energije, sem redno fizično aktiven.
4. OK (o.p. v redu sem)
Počutim se kar v redu, proti popoldnevu se običajno utrudim, a kava pomaga. Lahko bi bil bolj fizično aktiven.
5. še kar OK (o.p. še kar v redu sem)
Nekaj časa se počutim v redu, vendar se hitro utrudim. Lahko bi imel boljšo prebavo. Nisem ravno najbolj aktiven.
6. brez energije
Ne počutim se ravno zelo slabo, a sem kar počasen. Rabim čas za zagon.
7. očitno brez energije
Težko začenjam dneve, ki se potem vlečejo v neskončnost. Počutim se na nek način "praznega”.
8. slabo
Življenje je borba, um imam precej zamegljen.
9. zelo slabo
Ujamem skoraj vse prehlade in gripe, ki so na pohodu, ne počutim se dobro in večkrat me daje depresija. Jemljem zdravila.
10. izredno slabo
Zdravila jemljem dnevno.
11. resno bolan
Imam vse več zdravil in vse slabše teste, stanje se poslabšuje.
12. terminalno stanje
Ni več poti nazaj.
Verjetno se lahko zelo malo srečnežev uvrsti v vrh lestvice. Večina se nas niti ne zaveda, koliko bolje bi se lahko počutili, ker se še nikoli nismo!
5 korakov do vitalnosti
V kolikor je vaša številka na lestvici med 9 in 5 je še marsikaj mogoče urediti na naraven način:
1. SONCE –
VODA – ZRAK – SVOBODA je skovanka na mestu!
Vsak dan se gibajte vsaj 30 minut, po možnosti na svežem zraku. Konec tedna izkoristite za svež zrak in naravo. Ujemite sončne žarke – vitamin D je osnovnega pomena za zdravje! Dobrodošlo bi bilo vsak dan preživeti po 15 minut na soncu, brez UV zaščite.
2. NAJ BO HRANA VAŠE ZDRAVILO
Pazite na svojo prehrano! Naj bo redna in zdrava.
Sezonsko, lokalno in ekološko je dobro osnovno vodilo. Prebava naj bo vedno urejena, dnevna in samodejna - sicer takoj ukrepajte. Poskrbite, da bodo del vsakodnevne prehrane vedno tudi
naravni fermentirani izdelki! Vsebujejo naj čim več raznolikih efektivnih mikroorganizmov, ki bodo podprli vaš
mikrobiom,
ki je ključen za vašo vitalnost!
Če ste se slučajno izgubili v poplavi informacij o zdravi prehrani in različnih dietah, morate vedeti le, da ni splošnega vodila, ki bi veljal za vse. Ljudje smo si različni in za vsakogar velja nekaj drugega.
Sledite sebi, če dvomite - obiščite usposobljenega prehranskega svetovalca. Splača se razmišljati tudi o modulaciji imunskega sistema.
3. RAZMIŠLJAJTE POZITIVNO
To ne pomeni biti naiven ali podcenjevati problemov. Neprijetne situacije se vedno dogajajo okoli nas. Življenje pomeni tako vzpone, kot padce, dobre in slabe čase. Tudi problemi – ali bolje rečeno "izzivi” so del življenja. Ne razglabljajte o njih več, kot je potrebno za rešitev. Kadar nimate vpliva, situacijo sprejmite.
4. NAUČITE SE BITI SREČNI
Podarite vsak dan nekaj – naj bo to nasmeh neznancu na ulici ali nekaj prijaznih besed prodajalki. Zakaj ne bi bili nasmejani in prijazni? Drugi se bodo zato dobro počutili in to
dobro počutje se bo preneslo tudi na vas!
5. REALNI KRATKOROČNI CILJI
Postavite si kratkoročne cilje – polletni bodo dovolj. Kadar planiramo preveč stvari in za predolga obdobja smo razočarani – to naj bodo samo vizije. Plani naj ostanejo kratkoročni. To vam bo pomagalo več časa preživeti v "tukaj in zdaj”, kar je tudi namen življenja. Kdo ve kaj bo jutri - torej izkoristite vsak dan posebej!