Stres je na žalost postal naša vsakodnevni spremljevalec. Ali ste se že kdaj vprašali, kako močno stres vpliva na naše zdravje in kakšne so konkretne posledice, ki prizadenejo naš organizem?
Bolj kot se zavedamo vplivov stresa na naša življenja, lažje ga bomo prepoznali in hitreje se bomo začeli zavedati, da moramo skrb za lastno zdravje zares vzeti v lastne roke.
Različne vrste stresa različno vplivajo na telo, prav tako pa v naših možganih pripeljejo do različnih čustev.
Čustva in naše dojemanje sveta so močno povezana z določenimi organi – občutek zaskrbljenosti vpliva na določeno skupino organov oz. organskih sistemov, npr. občutek jeze pa vpliva na delovanje popolnoma drugih organov.
Poglejte si, česa se v tradicionalni medicini že dolgo zavedajo, v zadnjem času pa to potrjuje tudi sodobnejša medicina.
- STRAH – vpliva na reproduktivni sistem in ledvica (zato lahko v primerih hude prestrašenosti pride tudi do uhajanja urina)
- JEZA – toksična za jetra
- DEPRESIJA – vpliva na prebavni sistem, dihala in na imunski sistem
- NEMIR – negativno vpliva na živčni sistem, srce in prebavila
- ZASKRBLJENOST – posledice pusti predvsem na želodcu, trebušni slinavki in na vranici
Vidimo torej, da določena negativna čustva vodijo do
specifičnih bolezni, povezanih s specifičnimi organi.
Pri blaženje učinkov stresnih situacij na naše telo si lahko pomagamo z zdravo in uravnoteženo prehrano. Predvsem hranila, ki imajo antioksidativne lastnosti, lahko prispevajo k blaženju učinkov stresnih hormonov in prostih kisikovih radikalov, ki smo jim izpostavljeni v času povečanega stresa.
Med naravnimi prehranskimi dopolnili imata izjemen antioksidativen učinek
Neotosil - kompleks biodostopnih polifenolov in bioaktivnih vitaminov ter
stabiliziran NADH - Koencim 1.
Pri odgovoru na stresne situacije ima pomemben vpliv tudi
naš črevesni mikrobiom. Če je le ta uravnotežen in dovolj raznolik, potem lahko ob zdravi in uravnoteženi prehrani črevesni mikrobiom odločilno vpliva na telesni odziv pri povečanih stresnih obremenitvah.