Ne zamudite
posebnih ponudb, novosti
in promocijskih kuponov!

Prijavite se na naše novice in obenem pridobite
5% popust na vaše prvo naročilo.

Popust velja za nakup vseh izdelkov iz redne ponudbe.
Ne velja za izdelke v akcijskih ponudbah in paketih.

Izpolnite obrazec za prenos brezplačne e-knjige



Pridobite 5% POPUSTA ob naslednjem nakupu.
Prijavite se na e-novice in ob zaključku nakupa pridobite 5% popust ob naslednjem nakupu.

Želim se prijaviti   Ne želim se prijaviti
Celostna
obravnava
Brezplačno
svetovanje
Brezplačna
poštnina nad 50 €
Dostop do izvidov

Ujemite dolgoživost


Dolgoživost – ali dolgo trajajoče zdravje in vitalnost – je nekaj, k čemur stremimo pravzaprav vsi. V znanosti jo pogosto imenujemo tudi "antistarost” (anti-aging) ali zdravo staranje (well-aging), v vseh primerih pa je njen cilj ne le podaljšati življenje, ampak tudi zagotoviti njegovo kakovost. V integrativni medicini bi rekli, da podaljšujemo dobo zdravja (ang. health span).

Zakaj je dolgoživost pomembna?

Dolgoživost prinaša čas za doseganje ciljev, uživanje z ljubljenimi in raziskovanje sveta. A ključno je, da ne gre zgolj za dolžino življenja, temveč za ohranjanje fizične, mentalne in emocionalne vitalnosti.

Dolgoživost ima koristi tako na osebni ravni, kot za družbo: zmanjšuje breme bolezni, povečuje produktivnost starejših in omogoča generacijam, da dlje živijo polno življenje.

Kako lahko vplivamo na dolgoživost?

Raziskave kažejo, da je le 25 % dolgoživosti določene z genetiko, preostalih 75 % pa je odvisnih od našega življenjskega sloga. Tukaj je nekaj ključnih korakov za podaljšanje življenja:

1. Razstrupljanje telesa in izogibanje toksinom

Težke kovine, mikroplastika, kemikalije in toksini v okolju imajo pomemben vpliv na naše zdravje. Ti toksini lahko povzročijo oksidativni stres, vnetja in kopičenje škodljivih snovi v telesu, kar pospešuje staranje in razvoj kroničnih bolezni. Redno razstrupljanje pomaga telesu učinkovito sproti odstranjevati toksine in zmanjšuje tveganje za bolezni.

2. Kalorična restrikcija in prekinitveni post

Kalorična restrikcija pomeni zmanjšanje dnevnega vnosa kalorij za približno 20–40 %, brez podhranjenosti. Ta metoda:
  • Zmanjšuje presnovni stres in oksidativne poškodbe celic,
  • Aktivira sirtuine, proteine, povezane z dolgoživostjo,
  • Zmanjšuje tveganje za kronične bolezni.

Prekinitveni post vključuje obdobja postenja in hranjenja (npr. metoda 16/8) ter:
  • Spodbuja avtofagijo, proces reciklaže poškodovanih celic,
  • Izboljšuje občutljivost na inzulin in uravnava krvni sladkor,
  • Zmanjšuje kronična vnetja in podpira zdravje možganov.

Obe strategiji sta prepoznani kot učinkoviti metodi za podaljšanje življenja in izboljšanje njegove kakovosti.

3. Vključevanje omega-3 maščobnih kislin v prehrano

Študije, izvedene v "modrih conah" – območjih z najdaljšo povprečno življenjsko dobo – kažejo, da prehrana bogata z omega-3 maščobnimi kislinami – vsaj 1.000 mg dnevno – pomembno prispeva k zdravju srca, zmanjšuje vnetja, izboljšuje delovanje možganov in bistveno prispeva k dolgoživosti.

4. Zaščita DNK in dolžina telomerov

Naše celice se vsakodnevno soočajo s poškodbami DNK zaradi toksinov, prostih radikalov in drugih vplivov iz okolja. Ohranitev dolžine telomerov – zaščitnih konic naše DNK – je ključno za preprečevanje staranja in ohranjanje celične vitalnosti. Raziskave kažejo, da lahko procesi, ki izboljšujejo celično energijo in zmanjšujejo oksidativni stres, pomembno prispevajo k podaljšanju telomerov in regeneraciji celic.

Študije so potrdile, da imajo posamezniki, ki redno uživajo NADH, enako dolge telomere kot 30-letniki, kar je dokaz o njegovem vplivu na dolgoživost in vitalnost. Poleg tega NADH spodbuja popravilo DNK poškodb, ki nastanejo zaradi toksinov in oksidativnega stresa, kar dodatno prispeva k ohranjanju celičnega zdravja in regeneraciji.

5. Skrb za zdrav mikrobiom

Zdrav mikrobiom ni le osnova močnega imunskega sistema, ampak tudi pomembno vpliva na zdravje možganov in raven energije. Ravnovesje mikrobioma izboljšuje absorpcijo hranil in splošno dobro počutje.

6. Zmanjšanje stresa

Stres krajša življenje. Tehnike sproščanja, kot so meditacija, redna telesna vadba in ohranjanje pozitivnih družabnih vezi, lahko zmanjšajo raven kortizola in izboljšajo zdravje.

7. Redno gibanje

Gibanje povečuje cirkulacijo, podpira zdravje srca in povečuje proizvodnjo endorfinov. Študije kažejo, da imajo aktivni ljudje daljše telomere in boljšo regeneracijo celic.

Sovražniki dolgoživosti

Dolgoživost ni le stvar zdravih navad, temveč tudi odstranjevanja škodljivih dejavnikov iz našega vsakdana. Kadar zanemarjamo svoje telo in ga izpostavljamo toksinom, slabi prehrani in stresu, s tem pospešujemo staranje in zmanjšujemo kakovost življenja. Za doseganje dolgoživosti je pomembno znižati, še bolje pa popolnoma opustiti:
  • predelano hrano, bogato s sladkorjem in slabimi maščobami,
  • kajenje in prekomerno pitje alkohola,
  • dolgotrajen stres in premalo spanja.
Na tvoje življenje in zdravje lahko vplivajo številni dejavniki, a mnoge od njih imaš pod svojim nadzorom. Če se odločiš za opisane spremembe, ki spodbujajo dolgoživost, lahko pričakuješ daljše, bolj polno, vitalno in energično življenje. Če pa teh korakov ne uvedeš, tvegaš hitrejše staranje in neprijetnosti, ki nikomur niso v veselje. Odločitev je tvoja in o njej je vredno razmisliti.




Februar 2025
Copyright Eubioma © 2020   |   Pravno obvestilo   |   Uporaba piškotkov